sobota, 5 lipca 2014

Grzanki z bobem

Sezon bobowy w pełni. Ze względu na to, że jest to warzywo sezonowe, nie gości zbyt często w naszych daniach. A szkoda, gdyż jest bardzo dobrym źródłem białka i kwasu foliowego, który jest potrzebny nie tylko kobietom w ciąży. Ponadto bób zawiera dużo błonnika i daje uczucie sytości na długo. Najczęściej możemy spotkać bób podawany w formie ugotowanej w wodzie z małsem i bułką tartą. Kształtujące podróże pokazały mi, że bób można jeść również bez skórki, co prze nigdy nie przyszłoby mi przez myśl. Najkorzystniej jest gotować bób na parze, gdyż traci mniej wartości odżywczych niż przy zwykłym gotowaniu.
Idąc za ciosem postanowiłam spróbować podać go niebanalnie. Skoro awokado dobrze sprawdza się na grzankach, to czemu nie spróbować z bobem. I padło. Grzanka, bób, jajko w koszulce. Pycha

Potrzebujemy:
- 2 jajka
- 1/2 szklanki ugotowanego i obranego bobu
- 2 kromki ulubionego chleba
- 50 ml octu
- sól pieprz

Jajko w całości przekładamy do filiżanki. W rondelku zagotowujemy wodę z octem i zmniejszamy gaz. Za pomocą łyżki robimy wir i  wlewamy jajko. Chwilkę podgotowujemy i wykładamy na ręcznik papierowy. Grzankę smarujemy oliwą i smażymy na patelni grillowej na złoto z obu stron. Układamy na nich obrany bób, a na wierzch jajko w koszulce. Posypujemy solą i pieprzem.