sobota, 24 maja 2014

Pierożki z łososiem i ricottą

Miało być ravioli. Wyszły raczej solidne polskie pierogi z łososiem. Pyszne bez dwóch zdań i w żadnym wypadku nie gorsze niż włoskie ravioli. Przed zabraniem się za ich przyrządzanie, koniecznie trzeba sprawdzić czy mamy pod ręką wałek, bo jak się okazuje nie jest to aż tak oczywiste. Proponowana w podbramkowej sytuacji butelka po winie lub soku, nie jest najlepszym zastępnikiem przy tak mocnym cieście, a obawa czy szkło czasem nie pęknie nie dodaje nam przyjemności z gotowania. Tak więc, wałek jest niezbędny. Dodatkowo możemy sobie ułatwić pracę za pomocą specjalnej formy do robienia pierożków. Przypuszczam, że na rynku można już dostać takie formy od wielu producentów. Znacznie przyspieszają nam gotowanie, tym bardziej jeśli mamy mało czasu na przygotowanie posiłku dla rodziny lub przyjaciół.

Do pierożków potrzebujemy:

CIASTO:
- 4 jajka
- 400 g mąki tortowej
- 4 łyżki wody

FARSZ:
- 200 g serka ricotta
- 150 g filetu z łososia
- natka pietruszki
- sok z cytryny
- sól
- pieprz

Zaczniemy od farszu. Łososia przyprawiamy delikatnie solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Pieczemy 20 minut w temperaturze 170 stopni. Studzimy, ściągamy skórę i rozdrabniamy palcami. Łososia wrzucamy do miski, dodajemy ricottę i pokrojoną natkę pietruszki. Kosztujemy i doprawiamy do smaku.
Mąkę przesiewamy przez sitko, wbijamy jajka, dodajemy wodę i zagniatamy na jednolite, sprężyste ciasto. Dwie części ciasta wałkujemy na grubość ok 2mm. Jeden płat wykładamy na formę do pierożków. W zagłębieniach umieszczamy po łyżeczce farszu, a krawędzie smarujemy wodą. Przykładamy drugim płatem i wałkujemy, aż nadmiar ciasta oddzieli się i powstaną pierożki. Wyciagamy je z formy i gotujemy w osolonej wodzie przez kilka minut, az wypłyną na wierzch.
Podajemy polane masłem i posypane natką pietruszki.

Jeśli nie mamy formy do pierożków, również będziemy potrzebowali dwóch płatów ciasta. Oba przycinamy identycznie na kształt prostokąta. Na jednej części ciasta rozkładamy farsz, podobnie jak w poprzednim przypadku. Miejsca między farszem również smarujemy wodą. Przykładamy drugą częścią ciasta i dociskamy w miejscach pomiędzy farszem. Nożem wykrawamy pierożki w kształcie kwadratów. Gotowe.