Jak wygląda współpraca ze szwalnią ?

Masz pomysł na produkt: odzież, dodatek wystroju wnętrz, przydatny gadżet. Wiesz dokładnie jak ma wyglądać, jaką funkcję spełniać, ale potrzebujesz kogoś, kto go za Ciebie wykona, w tym wypadku uszyje.

Na początek przedstawię Wam jak wygląda cały proces koncepcyjny tworzenia produktu tekstylnego przed procesem samego szycia. Przyjmijmy za przykład spódnicę damską.W pierwszej kolejności kontaktujemy się z konstruktorem, który stworzy dla nas szablon, na tę że spódnicę damską. W tym przypadku, będziemy potrzebować również stopniowania rozmiarów. Konstruktor również może posłużyć nam radą w wyborze materiału, z którego najlepiej będzie wykonać konkretny produkt oraz określi zużycie materiału i zależności od jego szerokości. Szablony mogą zostać wydrukowane na papierze lub kartonie. Dużo dłużej posłużą formy kartonowe.  

Gdy mamy już opracowany szablon, udajemy się z nim do szwalni, by omówić szczegóły produkcji
Większość szwalni oferuje również usługi krojenia. Znacznie ułatwia to domknięcie produkcji, gdyż poszczególne etapy mogą odbywać się przy natychmiastowych konsultacjach pomiędzy krojczym, a szwaczkami. Zaopatrujemy się również w kupon materiału na odszycie próbne, upewniając się, że będzie on dostępny w odpowiedniej do wielkości produkcji ilości. 

Większość szwalni w oparciu o dotychczasowe realizacje jest w stanie określić nam wartości, w jakich wahać się będzie wycena. Każdy projekt jest inny i należy podejść do niego rzetelnie. Może zdarzyć się tak, że jedno marszczenie lub dodatkowe przeszycia znacznie wydłużają czas pracy, choć z pozoru spódnica zdawała się być prosta konstrukcyjnie. Dlatego należy umówić się ze szwalnią na próbne przeszycie. Zazwyczaj jest to jedna sztuka, by móc ocenić czasochłonność pracy, a Klient weryfikuje, czy jakość wykonania mu odpowiada. Nie zdziwcie się, jeśli odczycie prototypu będzie droższe, niż ostateczna cena za produkt, gdyż wymaga on większej uwagi. 

Ostateczna cena uzależniona jest od czasochłonności wykonania danej rzeczy oraz obsługi dookoła jej produkcji (metkowanie, pakowanie do opakowań). Uważam, że dbająca o etykę pracy szwalnia, nie powinna określać ceny jedynie w oparciu o propozycję Zleceniodawcy. Niejednokrotnie spotykałam się z ofertami: "Za ten produkt możemy zapłacić X zł. Nie negocjujemy naszych cen". W takiej sytuacji stanowczo odmawiam, gdyż taka współpraca jest skazana na nieporozumienia.  
I wam również jako poszukującym szwalni do współpracy odradzam podejmowanie jej z osobami, które narzucają odgórnie swoje zasady. 

Dla mnie szwalnia jest czymś więcej niż tylko miejscem produkcji. Jest to miejsce urzeczywistniania się marzeń konkretnych osób, które poznajemy, szanujemy, wspieramy, a czasem nawet przyjaźnimy się latami. W swoich wyborach kieruję się zasadą: "Jeśli chcesz, by Twoje życie było takie sobie, dokonuj byle jakich wyborów, lecz jeśli chcesz by było wyjątkowe, dokonuj ich pieczołowicie".  
I taką zasadą kieruję się w swojej pracy.

Jeśli poszukujesz szwalni do współpracy, skontaktuj się z nami: simplepattern24@gmail.com

Nie obiecuję, że będziemy mogli zrealizować Twoje zamówienie, ale chętnie posłużymy Ci radą, jeśli jej potrzebujesz :)


Komentarze

Popularne posty