Jak pielęgnować pościel i obrusy bawełniane ?

Obcowanie z bawełnianymi obrusami i pościelą, to dla mnie codzienność. Nie tylko od momentu, kiedy zaczęłam zajmować się tym zawodowo, lecz od kiedy pamiętam w rodzinnym domu zawsze w codziennym użytku była obecna bawełna. Dla gości przygotowana była wykrochmalona i wymaglowana pościel. W każde ważne święto, Mama lub Babcia nakrywały stół białym, bawełnianym obrusem. Urodziny, imieniny, święta, zawsze oprawione były w jasne nakrycia, co zupełnie nie przeszkadzało nawet przy sporej gromadce małych dzieci. A wiadomo, podczas mocno ekspresyjnych, rodzinnych spotkań, plamy są nieuniknione.
Jak sobie z nimi radzić ??
Najskuteczniejsze okazują się właśnie sposoby babcine :) Zawsze się sprawdzają ! Poniżej  rad, dzięki którym  bez strachu poradzicie sobie z niechcianymi plamami. 
Pamiętajcie ! Sposoby dotyczą jedynie produktów, czy ubrań w białym kolorze :)


BARSZCZ, KAWA, HERBATA, WINO
Nie panikujemy ! Nawet wyschniętą plamę możemy usunąć za pomocą wody utlenionej. Poplamione miejsce polewamy wodą utlenioną, czekamy aż wyschnie. W razie potrzeby czynność powtarzamy kilkukrotnie. Woda utleniona ma właściwości rozjaśniające.

Podobne zastosowanie ma soda oczyszczona rozmieszana na pastę z niewielką ilością ZIMNEJ wody. Proporcje: 2 łyżki stołowe na pół szklanki wody. Tak przygotowaną mieszaninę nakładamy na plamę, odczekujemy 2-3 godziny i delikatnie w razie potrzeby miękką szczoteczką czyścimy poplamione miejsce.

Soda oczyszczona nada się również do przywrócenia bieli pościeli lub obrusowi po dłuższym czasie użytkowania. Przygotowujemy roztwór sody oczyszczonej i zimnej wody. Możemy do tego celu wykorzystać wannę. Na 10 litrów chłodnej wody potrzebujemy 20 dag sody oczyszczonej. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy na noc nasze obrusy czy pościel i rano pierzemy w pralce.

Pierzemy w temperaturach niższych ok. 40 stopni, gdyż wysokie temperatury utrwalają plamy. Wysokie temperatury nadają się jedynie do dezynfekcji i mocnego odświeżenia już czystej, odplamionej pościeli czy obrusu. 


PLAMY Z WOSKU
Na plamę nakładamy ręcznik papierowy i delikatnie prasujemy żelazkiem. Rozpuszczony wosk zostanie wchłonięty przez ręcznik. Jeśli jest taka konieczność, zapieramy ręcznie szarym mydłem i pierzemy w pralce.Podstawowe zasady pielęgnacji produktów bawełnianych Coś Osobistego:
  • Prać w 40 stopniach
  • Wirować na najniższych obrotach
  • Suszyć na powietrzu po wcześniejszym naciągnięciu
  • Można krochmalić i maglować
  • Prasować 2 kropeczki
  • Nie czyścić chemicznie
  • Nie suszyć w suszarce 
Taki sposób pielęgnacji pozwoli cieszyć się długim użytkowaniem bawełnianych produktów :)


Jeśli i Wy macie domowe sprawdzone sposoby na pozbywanie się niechcianych plam, bardzo chętnie je poznam ! Być może dla Was stosowanie ich jest codziennością, a dla innych może okazać się zupełnie  niezwykłe. Zachęcam do komentowania i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami :) 

Po więcej szczegółów zapraszam na stronę:

Komentarze

Popularne posty